Dlaczego kaszmir jest tak wyjątkowy?

Kaszmir jest luksusowym materiałem, którego ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wykonane z kaszmiru swetry czy szaliki uznaje się za produkty najlepszej jakości - i nie bez powodu. No właśnie, ale dlaczego kaszmir jest tak pożądany? Co czyni go wyjątkowym?

Kaszmir to bardzo wysokiej jakości wełna pozyskiwana z kóz odmiany Capra Hisca. Kozy tej odmiany zamieszkują obszary, gdzie temperatura spada nawet do -40 °C w zimie! Kozy kaszmirskie żyją między innymi w Mongolii i na północy Chin, a pozyskiwany tam kaszmir uważa się za jeden z najlepszych na świecie. Aby przeżyć w tak ekstremalnych temperaturach, kozy wytwarzają wewnętrzną warstwę wełny, która jest niezwykle cienka a zarazem bardzo ciepła. Kaszmir stanowi świetną izolację termiczną. Wełna kaszmirowa jest kilkukrotnie cieplejsza niż wełna owcza, będąc przy tym dużo lżejszą. Ma ona również właściwości termoregulacyjne.

Kaszmir jest trudniejszy do pozyskania niż wełna owcza. O ile z owcy można pozyskać rocznie około 3 kilogramy wełny, tak z kozy kaszmirskiej uzyskamy jedynie 200 g! Żeby wykonać kaszmirowy szalik potrzebna jest wełna z jednej kozy, ale na kaszmirowy sweter potrzeba będzie już wełny z około 5 do 10 kóz. Ważne jest również to, że włókna można zbierać jedynie raz w roku. Wówczas kozy kaszmirskie są wyczesywane – a nie strzyżone, tak jak owce. Wynikająca z tego ograniczona podaż kaszmiru przy jego wyjątkowych właściwościach powoduje, że kaszmir wybierany jest od lat przez najbardziej wymagających miłośników mody.

Kaszmir to miękki materiał, który musi być traktowany delikatnie. Nasze szaliki Qara polecamy prać tylko i wyłącznie chemicznie. Kaszmir, jeżeli dobrze się o niego dba, może nam służyć całe życie.

A warto! W końcu każdy z naszych szalików to jedna koza wyczesana na mongolskim stepie 🙂

Czytaj dalejDlaczego kaszmir jest tak wyjątkowy?